Motivate, Educate, Celebrate: Learning Together for a Better Future
Home · Instruction · Special Programs · Division Staff

Special Programs Division Staff

  Central Office (540) 434-2752
Sandi Thorpe       Director, Special Programs
         
April Howard       Coordinator/School Psychologist – SKMS
         
Denise Allen       Secretary
Karen Casey       Secretary
Loretta Clark       Secretary/Medicaid Coordinator
Doris Dahmer        Secretary/Bookkeeper
         
Christy Henderson        School Psychologist – HHS/WES
Erin King         School Psychologist – SMES/All Preschool
Maria Toggas         School Psychologist – THMS/SSES
Ethan Zook        School Psychologist – KES/SES
         
Chloe Jerlinski         School Social Worker – HHS/THMS
Wendy Malvaez          School Social Worker – SES/SSES
Andrea Meredith       School Social Worker – SMES/SKMS
Sarah Wygant       School Social Worker – WES/KES
         
Morina Lamb       Visual Impairments (SKMS)
Therese Leigh       Occupational Therapist 
Kitti Robinson       Commonwealth Autism Services
Jan Rhodes       ECSE
Gail Schnider       Speech/Language Pathologist 
Sharon Shuttle         Early Learning Service Coordinator
Jennifer Tharpe       Physical Therapist
Michelle VanSetten       Commonwealth Autism Services
Anita Warner       VPI
Joan Wingfield       Assistive Technology/SLP – WES/SKMS
Lynda Vaught       Hearing Impairments – KES/WES/SKMS/HHS
Ronda Young       Hearing Impairments – SES/SMES/SSES
         
  Keister Elementary (540) 434-6585
Kelly Troxell       VPI/ECSE
Lauren Arbogast        VPI/ECSE
Erika Gascho        
Maggie Roesener       Speech/Language Pathologist 
         
  Smithland Elementary (540) 434-6075
Danielle Fournier        
Kinya Walker        
Amanda Reid       Speech/Language Pathologist 
         
  Spotswood Elementary (540) 434-3429
Kelsey Chico        
Rebecca Wickline       Speech/Language Pathologist 
         
  Stone Spring Elementary (540) 574-1199
Donna Faulconer       ECSE
Lisa Heatwole       VPI/ECSE
Rick Kline        VPI
Lauren Michael       VPI/ECSE
Amanda Soenksen       VPI/ECSE
Donna Trainum       VPI/ECSE
Kristi Wease       VPI/ECSE
Michelle Bennett        
Rebecca Henderson        
Jill Martorana         
Melissa Perritt         
Karen Lindberg       Speech/Language Pathologist
Kristen Wyatt       Speech/Language Pathologist
         
  Waterman Elementary (540) 434-8352
Suzanne Webb       VPI/ECSE
Rachel Clem       VPI/ECSE
Jennifer Starke       VPI/ECSE
Lisa Long        
Carrie Martell        
Jennifer Wright        
Debra Zwanzig        
Kelly Shenk       Speech/Language Pathologist 
         
  Skyline Middle School (540) 434-6862
Janine Bailey        
Kelsey Bass        
Marianne DaRosa        
Amy Labarge        
Kimberly Miller         
Maria Perry        
Jason Rooney        
Beth Sellers        
Amanda Reid       Speech/Language Pathologist 
         
  Thomas Harrison Middle School (540) 434-1949
Megan Byler        
Mary Ann Crawford         
Julie Foster        
Mary Beth McAndrew        
Paige Vass        
Sarah Wimer        
Elena Zimmermann        
Cara Frongia        Speech/Language Pathologist 
         
  Harrisonburg High School (540) 433-2651
Rachel Bolyard        
David Long        
Durmont Perry        
Melanie Smith        
Christopher Sorber         
Chris Thurman        
Karen Whetzel        
Walt Williamson        
Karen Lindberg       Speech/Language Pathologist